Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 297 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

"Posłuchaj moja córko, (...) bardzo chciałabym, żebyś umarła, będzie lepiej, jak umrzesz."* - "Spalona żywcem" - Souad

wtorek, 11 maja 2010 11:26
Skocz do komentarzy
   Koło tej książki nie można przejść obojętnie - dla osób wrażliwych i chcących poznać prawdę o świecie, w którym żyjemy jest to pozycja obowiązkowa wręcz. Książkę pochłonęłam jednym haustem, z wzmagającym uczuciem zzdziwienia, zszokowania i niedowierzania wręcz. Nawet pomimo różnic kulturowych i mentalnych ciężko jest mi pojąć wydarzenia, jakie mają nagminnie miejsce w wielu krajach ówczesnego świata, tak podłe i barbarzyńskie są to obyczaje. Otrząsnąwszy się z dreszczy zgrozy pierwszy chyba raz tak wyraźnie poczułam radość ze swego europejskiego pochodzenia.

   Souad urodziła się w Palestynie około roku 1957. W jej państwie, podobnie jak w wielu innych krajach islamu, urodzenie się kobietą było największym nieszczęściem, jakie można było sobie wyobrazić; z góry przesądzało o niewolniczym losie i pasmie poniżeń w jakich będzie musiała ze względu na swą płeć żyć. Kobiety musiały chodzić szybko, z opuszczoną głową, licząc kroki. Niezamężnym nie wolno było opuszczać podwórka samotnie, zawsze musiała towarzyszyć im inna, starsza kobieta. Najmniejsze odstępstwo od tak konserwatywnych i surowych zasad kończyło się określeniem jej mianem charmuta i, co za tym idzie, okrutną karą. Jedyną możliwością zaznania namiastki swobody było wyjście za mąż - dziewczyna mogła stać się żoną już w wieku 14 lat; 17-latka była już wyszydzaną i poniżaną starą panną.
   Przejawów dyskryminacji i uprzedmiotowienia kobiet wymienia Souad mnóstwo: wymóg kąpieli jej i wszystkich sióstr w tej samej wodzie, ubrania zakrywające całe ciało mimo upałów panujących w jej części świata. Liczne sceny poniżania, ubliżania i lżenia ze strony ojca były smutną codziennością Souad - wystarczyło zerwać przypadkiem zielony pomidor, by ojciec roztrzaskał go jej na głowie i kazał zjeść resztki. Innym razem zbił ją okrutnie i wytarzał w popiele, każąc jej zjeść ciepły jeszcze popiół za to, iż spaliła chleb w piecu chlebowym; jeszcze kiedy indziej tłukł jej głową o brzeg wanny za to, iż rozlała odrobinę wody. W kraju autorki bowiem: "To mężczyzna stanowi i egzekwuje prawo, to on chroni rodzinę to syn zajmuje miejsce ojca i wydaje za mąż siostry."**
   Swojego ojca Souad nienawidziła. "Gdyby umarł, byłybyśmy jeszcze szczęśliwsze."***- stwierdza. Ojciec bowiem był dla niej symbolem i powodem bezustannego strachu, bólu i cierpienia; katował córkę jak tylko mógł, bez powodu. To właśnie on był jej potencjalnym mordercą, który w każdej chwili mógł zaatakować ją lub jej siostry; Souad bała się że wrzuci ją do studni, potnie piłą lub zrzuci z drabiny. Poza tym ojciec nienawidził jej ukochanego brata - pewnego dnia rzucał w niego kamieniami z tarasu. Innym razem dusił matkę nałożonym jej na głowę workiem.
   Matki również nie darzyła Souad miłością; lecz jej postępowanie była w stanie usprawiedliwić strachem w jakim sama żyła. Wielokrotnie widziała jak matka, powiwszy dziecko i stwierdziwszy, iż jest ono płci żeńskiej, dusiła je natychmiast z zimną krwią- w taki sposób zabiła około siedmiu córeczek. Ponadto matka zdradzała ojca, kochała się w zbożu ze swym kochankiem nakazując córce zbierać owoce by uniknąć podejrzeń o cel ich wypraw na pole. Souad postępowanie matki nie gorszy: "Mój ojciec umie tylko bić kobiety i zmuszać je do pracy, która dostarcza mu pieniędzy. Więc niech matka uprawia miłość z innym mężczyzną pod osłoną intensywnej pracy, bardzo mnie to cieszy."**** Nie miała ona zresztą wyboru - gdyby prawda wyszła na jaw, ojciec zabiłby je obie.
    Natomiast brat Assad darzony był przez nią nie dającą się wytłumaczyć, bezwarunkową miłością - nie zdołał jej zabić w Souad nawet fakt, iż widziała jak udusił on w imię zbrodni honorowej jej siostrę Hanan kablem od telefonu; nie zmienił tego fakt, iż pobił tak dotkliwie swą ciężarną żonę, że aż poroniła.
   Tak Souad wyjaśnia mchanizm zbrodni honorowej, "(...) Jarimat al Sharaf, i co dla mężczyzn w moim kraju nie jest żadną zbrodnią"*****: najpierw odbywa się rodzinna narada; w dniu egzekucji rodziców nie ma w domu, wychodzą gdzieś, a mężczyzna którego wyznaczono na kata zostaje w domu sam z ofiarą. Jeśli bowiem nie pomści się plamy na honorze rodziny, którą swym niestosownym zach0waniem uczyniła jej dziewczyna mieszkańcy wioski separują rodzinę od reszty społeczności, nie odzywają się do jej członków, nie chcą z nimi handlować, skazują na banicję. Oprócz zbrodni dokonanej na jej siostrze Souad był świadkiem również innej, dokonanej na dziewczynie, z którą zbierała kalafiory - tę kierowca przejechał cofając autokarem, którym dowoził je do pracy; koło zmiażdzyło jej głowę. Innej kobiecie, już mężatce, podobno bracia obcieli głowę i obnosili ją po wsi, gdyż podejrzewali ją o romans dlatego tylko, iż często chodziła do warzywniaka.
   Souad nie chcąc żyć w ciągłym terrorze, a wiedząc, iż chłopak z naprzeciwka prosił już rodziców o jej rękę, postanawia dopomóc losowi tym bardziej, iż nie wolno jej będzie wyjść za mąż, zanim ojciec nie wyda Kinat, jej starszej siostry. Ta jednak do małżeństwa się nie kwapiła, nie miała adoratorów. Souad aranżowała potajemne schadzki z chłopakiem z sąsiedztwa podczas których rozmawiali o wspólnej przyszłości, o ślubie i kochali się. Była zakochana w swym Faiezie po uszy. W końcu zaszła w ciążę - gdy Faiez się o tym dowiedział zniknął z jej życia. Dziewczyna ze strachu tłukła kamieniem w brzuch, by dostać okresu. Wszystko na nic. Rodzice nabrali podejrzeń, matka sprawdziła jej piersi, kazali jej udowodnić, iż ma okres. Odbyła się rodzinna narada, na wykonawcę wyroku wybrano szwagra Husseina; przyszedł on do jej domu i rozmawiając z nią serdecznie polał benzyną i podpalił żywcem.
   Dziewczynę odwieziono do szpitala, tam personel poniżał ją, zarzucał jej że cuchnie, nie podawał żadnych lekarstw, mył zimnym prysznicem ciało, które było jedną wielką raną - dla wszystkich była przestępczynią. Matka pragnęła jej śmierci tak, iż chciała podać jej truciznę do wypicia. W szpitalu urodziła przedwcześnie swoje dziecko, które zaraz jej odebrano. Gdyby nie pomoc Jacquline z organizacji "Ziemia ludzi" opiekującej się krzywdzonymi dziećmi, którą zainteresował i poruszył problem Souad, dziewczyna zapewne zostałaby skazana na powolną śmierć. Ona jednak, przy pomocy młodego lekarza, przekonała rodzicóe by pozwolili jej zabrać ich spaloną córkę, by umarła z dala od nich i więcej nie pokazywała się im na oczy. Następnie odnalazła synka dziewczyny i zabrała ich oboje do Europy, do Szwajcarii. Tam dziewczyna odbyła leczenie, przeszła wiele operacji plastycznych (m.in. mających na celu oderwanie sklejonego z klatką piersiową podbródka). Długo jednak nie mogła przyzwyczaić się do panujących obyczajów - do skąpo ubranych kobiet, do ich spontaniczności i śmiałości w kontaktach z mężczyznami - było to dla niej czymś niewyobrażalnym. Po jakimś czasie przeprowadziła się do innego kraju europejskiego - dla swego bezpieczeństwa nie podaje jego nazwy - tam wyszła za mąż, zostałą szczęśliwą matką dwóch córeczek - Laetitii i Nadii. Wciąż jednak zbrodnia, której padła ofiara kładała się cieniem na jej życiu - zaowocowała silną depresją z powodu niemożności ubierania się latem jak inne kobiety czy też fobią przed ogniem. Żyła też w ciągłym pragnieniu zemsty za krzywdy jej i jej syna Mauroana.
   Jacquline zwraca uwagę czytelnika, iż zbrodnie honorowe mają miejsce nie tylko w kraju Souad, Izraelu, ale również w krajach takich, jak: Jordania, Turcja, Iran, Irak, Jemen, Indie, Pakistan i niektórych krajach Europy. Zbrodnia honorowa nie podlega przedawnieniu - nie ważne, ile minęło lat od pierwszej próby, bądź wydarzeń, które sciągnęły na dziewczynę wyrok śmierci, kiedy tylko spotka ona kogoś z rodziny, pewnym jest, iż zostanie zamordowana.
*słowa matki skierowane w szpitalu do spalonej córki, mające ją zachęcić, by wypiła truciznę, s. 91.
**s. 26.
***s. 13.
****s. 33.
*****s. 41.

Wydawnictwo i rok wydania: Świat Książki, Warszawa 2004.
Współpraca: Marie-Therese Cuny
Przekład: Ewa Cieplińska
Motywy: zbrodnia honorowa | portrety kobiet | przeczytać Azję
Ilość stron: 182.
Moja ocena:6/6
Podziel się
oceń
1
0

Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 02 sierpnia 2016 16:27

  super wpisy gratki:)

  autor pisarka4558

  blog: http://www.klienti.biomasa.sk/index.php/forum/uspesna-tema/36890-licencjatz-tytuly-artykulow#36890

 • dodano: 14 lipca 2016 23:32

  zgadza sie

  autor serenka2317

  blog: http://maryandtony.net/profile.php?uid=219

 • dodano: 16 maja 2016 16:47

  Dobry wpis

  autor filipos29

  blog: http://freecelebritywallpapers.com/profile/ipyfakut

 • dodano: 16 marca 2016 22:06

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://steroide.ak6.se/protein-whey-43.html

 • dodano: 06 marca 2016 9:15

  Dobry post

  autor zuzkazpoznania61

  blog: http://poznanie.com.ua/forum/user/43505/

 • dodano: 13 lutego 2016 4:24

  dobry wpis

  autor filip47

  blog: http://usterroir.org/members/upites/

 • dodano: 12 stycznia 2016 2:59

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://figurines.ak4.ovh/animaux/B00F439MJI-sonny-angel-figurine-animal-ange-2.html

 • dodano: 08 listopada 2015 21:17

  teenage mutant ninja turtles mop low interest rates credit card adult diapers low cost refinancing kcrg down adwords low cost dedicated hosting buick suv <br>k lite codec pack real estate note riverside condos brown university devry university degrees

  autor Darin

  blog: http://lanyrd.com/2016/gadzety-reklamowe-z-nadrukiem/

 • dodano: 08 listopada 2015 15:23

  rise of nations design schools in san diego kidnapped 0 apr card the <br>calling lsi us postal service help desk remote support extortion interest only loan secured debt credit counseling auto <br>personal injury hd dvr darjeeling limited bikes

  autor Basil

  blog: https://storify.com/dfsfewfewf/gadzety-reklamowe

 • dodano: 08 listopada 2015 3:52

  colorado mortgage crm help desk federal student loans <br>repayment jacksonville condos rihanna naked amerinote <br>erie auto insurance quote lifetimetv com vidsvidsvids personal injury <br>software types of mesothelioma newport beach hotels student loans no cosigner cadillac <br>web site manhattan new york

  autor Jim

  blog: http://lanyrd.com/2016/gadzety-reklamowe-dla-firm/

 • dodano: 07 listopada 2015 23:59

  le havre b2b email marketing railroad tycoon spider man 3 small business health insurance north carolina free checking bank account st charles <br>illinois money supermarket convergence carpal tunnel syndrome <br>marketing campaign software onion amherst massachusetts donnie edd

  autor Taj

  blog: http://gadzetyreklamowecom.tumblr.com/

 • dodano: 07 listopada 2015 16:16

  register a domain name iqair hepa air purifier online trading stock and option leaf debt non profit realty trac www agame com the <br>hartford insurance obits 0 interest credit cards balance transfers plantation online stock trading software hypocrite credit card <br>small business auguri di natale

  autor Rosemarie

  blog: https://penzu.com/public/4ec3225b

 • dodano: 07 listopada 2015 11:30

  tax fraud lawyer best equity home loan rate midwayusa java <br>free online credit check computer security software grand canyon hotels dominica hotels computer security system state labor law poster <br>fax from my computer exchange server 2003 hosting aicpa chameleon homeowner's insurance texas

  autor Claudio

  blog: http://www.masterpeace.org/blogs/post/gadety_reklamowe_z_nadrukiem

 • dodano: 07 listopada 2015 10:56

  bunk bed refinancing sacramento sammy screen recorder ヤマダ電機 eli <br>gumby first time homeowner loan junction auto san francisco realtors assault and battery defense to let remortgage masters degree online courses <br>medical insurance for expatriates mcr

  autor Harriet

  blog: https://groups.diigo.com/group/thought_vectors006/content/gad-ety-reklamowe-dla-firm-14359585

 • dodano: 07 listopada 2015 7:02

  dharma hotel houston phoenix personal injury lawyer fixed rate remortgages sunrocket world peace marbella car rental country wide home <br>loans car insurance quote ny flower shop my friends rock band ps2 ucf insurance marketing mailing list <br>leads

  autor Chong

  blog: http://lanyrd.com/2016/gadzety-reklamowe/

 • dodano: 07 listopada 2015 6:23

  working capital bulk email online marketing mint baby products fixed rate buy to let mortgage 1 web hosting best ecommerce <br>business how to incorporate in california fha loan credit snap server recovery credit repair <br>software asia map las vegas getaway the dream voip security risks

  autor Lin

  blog: https://penzu.com/public/4ec3225b

 • dodano: 22 lipca 2015 9:46

  Hello, after reading this remarkable post i am too glad to share my knowledge here with friends.

  autor Meri

  blog: http://s.marcusmo.co.uk/tryh771319

 • dodano: 04 marca 2015 2:44

  I was very happy to find this great site. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!!<br><br>I definitely savored every part of it and i also have you saved to fav to check out new things in your website.

  autor Randall

  blog: http://www.pomocnik24.pl/blog/nowoczesna-kasa-fiskalna-dla-lekarza/

 • dodano: 20 lutego 2012 15:58

  Całkiem ciekawa notka, mam ogromną nadzieję na więcej. Co więcej cały blogas jest osobliwy i jak najszybciej dodaję go do swoich ulubionych.

  autor Krzysztof

  blog: telewizjanazywo.boo.pl/tv/telewizja-news/

 • dodano: 23 czerwca 2010 17:37

  Dokładnie. Książka jest wstrząsająca i pozwala docenić wartość równouprawnienia oraz sprawiedliwe tradycje kulturowe obu płci w naszym kregu kulturowym. Książke poleciłabym każdemu, bardzo palący problem porusza.

  autor marzenaj0

  blog: moolly.bloog.pl

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 20 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  35 583  

Dzisiaj mamy:

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

O mnie - Molly

Absolwentka filologii polskiej, od niedawna żona zamieszkała w mazowieckim. 22latka zakochana w książkach, dobrych filmach i uwielbiająca gotować:) Wierna fanka Whartona i kawy :)

Teraz czytam: "W pewien wrześniowy poranek" - Karen Kingsbury oraz "Milczenie" - Beate Teresa Hanika

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Podczytuję:

Zaszeleściło już 539 kartek

Statystyki

Odwiedziny: 35583
Wpisy
 • liczba: 58
Bloog istnieje od: 2827 dni

A na mojej półce: Zapasy z życiem - Eric Emmanuel Schmitt | Cień wiatru - Carlos Ruiz Zafon | Zielona mila - S. King | Dziecko z chmur - J. Bigos, B. Mozer | Mężczyzna, kobieta i dziecko - Erich Segal | Pamiętnik - Nicholas Sparks | Gdy zabili naszego ojca - Loung Ung | Jeszcze żyję... - Joanna Tlałka - Stovrag | Sladami drzewa sandałowego - Asha Miro, Anna Soler - Pont | W pewien wrześniowy poranek - Karen Kingsbury | Milczenie - Beate Terese Hanika | Demon i panna Prym - Paulo Coelho | Ani z widzenia, ani ze słyszenia - Amelie Nothomb | Dziecko dla początkujących - Leszek K. Talko | Żona mormona - Irene Spencer

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości